Jak długo utwardza się powłoka ceramiczna na lakierze?

Współczesne technologie w dziedzinie ochrony lakieru samochodowego stale ewoluują, oferując coraz skuteczniejsze rozwiązania w zakresie trwałej ochrony i estetyki pojazdów. Jedną z najnowszych innowacji w tej dziedzinie jest stosowanie powłok ceramicznych, które zapewniają trwałą ochronę lakieru przed mikro zarysowaniami, promieniami UV, korozją i innymi czynnikami atmosferycznymi. Jednakże, istotne pytanie, które często zadają kierowcy, brzmi: ile czasu trwa schnięcie ceramiki na aucie?

Czas schnięcia ceramiki na aucie jest zależny od kilku czynników, w tym od konkretnego produktu użytego do nałożenia powłoki, warunków otoczenia, oraz procesu aplikacji. Poniżej przedstawiam analizę tych czynników:

1. Rodzaj ceramiki:

Niektóre powłoki ceramiczne mogą wymagać dłuższego czasu schnięcia niż inne. Czas schnięcia może być różny w zależności od składu chemicznego i formuły produktu. Niektóre produkty mogą wymagać kilku godzin, podczas gdy inne mogą być gotowe do użytku już po kilku minutach od nałożenia. Powłoki Fireball, których na co dzień używamy mają czas schnięcia od 6 do 24 godzin od nałożenia na lakier.

2. Warunki otoczenia:

Temperatura, wilgotność i wentylacja otoczenia mają istotny wpływ na czas schnięcia ceramiki na aucie. W przypadku wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza, powłoka może szybciej schnąć, podczas gdy w chłodniejszych i bardziej wilgotnych warunkach schnięcie może trwać dłużej. Idealne warunki dla naszych powłok to temperatura ok. 20-21° Celsjusza oraz wilgotność ok. 70%.

3. Proces aplikacji:

Prawidłowe nałożenie ceramiki na lakier samochodowy wymaga starannego i precyzyjnego procesu. Odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie powierzchni lakieru, równomierne nałożenie powłoki oraz prawidłowe utwardzenie są kluczowe dla skuteczności i trwałości ceramiki. Zaniedbanie któregokolwiek z tych kroków może wpłynąć na czas schnięcia i skuteczność powłoki. Dlatego przed każdą aplikacją powłoki wykonujemy dokładne mycie detailingowe karoserii. Poza tym przeprowadzamy korektę lakieru dobraną do stopnia zużycia powłoki lakierniczej. Delikatną „finishową” korektę wykonujemy nawet w przypadku nowych samochodów. Dzięki temu powłoka może lepiej związać się z lakierem i będzie miała lepsze predyspozycje do schnięcia.

W zależności od tych czynników, czas schnięcia ceramiki na aucie może wynosić od kilku godzin do kilku dni. W przypadku niektórych produktów producenci mogą zalecać okres utwardzenia powłoki przez około 24 godziny przed ekspozycją na wodę lub inne czynniki zewnętrzne, aby zapewnić optymalną trwałość i skuteczność ochrony lakieru.

Podsumowując, czas schnięcia ceramiki na aucie może być różny w zależności od wielu czynników, w tym od rodzaju produktu, warunków otoczenia i procesu aplikacji. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta oraz przestrzegać instrukcji dotyczących aplikacji i utwardzania powłoki, aby uzyskać najlepsze rezultaty i zapewnić długotrwałą ochronę lakieru samochodowego.

Piotr Stawicki – detailer.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Facebook