Magia powłok ceramicznych.

Powłoka ceramiczna to produkt, który w tym momencie wielu uważa za nieodłączny element samochodów. Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że zabezpieczenie lakieru jest tak samo naturalną rzeczą, jak chociażby szkło ochronne czy etui na telefon. Ale co z tą powłoką, dlaczego akurat taki rodzaj zabezpieczenia lakieru wybrać?

Ceramiczna, kwarcowa czy jeszcze inna?

Na początek trzeba sobie wyjaśnić jedną kwestię – nazewnictwo. Na pewno spotkaliście się z określeniami – powłoka kwarcowa, teflonowa czy nawet tytanowa. Te wszystkie nazwy to nic innego jak synonimy tego samego produktu – powłoki ceramicznej. Sorry, mała dawka chemii: każda z nich bowiem w składzie ma przede wszystkim SiO2 (ditlenek krzemu, krystaliczne ciało stałe o ogromnej twardości), który jest bazą każdej powłoki. SiO2 na naszej planecie występuje pod postacią kwarcu, stąd nazwa powłoki kwarcowej. Jeżeli spotkamy się z powłoką np. tytanową, to ów tytan jest tylko śladowym dodatkiem do naszej bazowej „krzemionki” i z doświadczenia wiem (działaliśmy przez jakiś czas z powłoką „tytanową”), że nie wyróżnia on tej powłoki od tradycyjnej ceramicznej.

Co do samego określenia „ceramiczna” – nasze SiO2 w postaci piasku od wieków służy do produkcji m.in. szkła, emalii i właśnie wyrobów ceramicznych, które są trwałymi przedmiotami. I stąd ta nazwa. Wszystkie inne to po prostu przepiękny zabieg marketingowy.

Właściwości powłok

Powłoki ceramiczne to preparaty, które trwale łączą się z powierzchnią. Mają przy tym kilka zadań do spełnienia. Oczywiście najważniejsze z nich to ochrona lakieru. Z tym, że nie mówimy tu o ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak zarysowania, obtarcia. Nie, powłoka nie jest na tyle silna, by uchronić auto przed tym złem – do tego służy folia ochronna PPF (o tym następnym razem). Mówimy tu o ochronie lakieru przede wszystkim przed szkodliwym wpływem proniemi UV, które powodują oksydację, przed agresywną chemią, detergentami i zanieczyszczeniami środowiska. Jeżeli chodzi o rysy, to powłoka chroni, ale tylko przed mikro zarysowaniami.

Drugim zadaniem ceramiki jest ukazanie prawdziwego piękna samochodu. W naszym studiu korzystamy z powłok marki Fireball, której jesteśmy jedynym akredytowanym partnerem w Łodzi (naszą ofertę powłok znajdziecie TUTAJ). Powłoki te trwale wiążą się z lakierem, w efekcie czego powstaje dodatkowa warstwa, tzw. nano powłoka, która nadaje szklistości i głębi koloru zabezpieczonej powierzchni.

Ostatnia funkcja to łatwość pielęgnacji samochodu. Zabezpieczona powierzchnia wykazuje właściwości samooczyszczania powierzchni w postaci odpychania wody (hydrofobowość) i brudu. Dzięki temu dużo szybciej możemy umyć nasz samochód.

Na ile lat?

Każda powłoka różni się delikatnie składem chemicznym, dzięki czemu otrzymujemy produkty o różnej twardości i trwałości. Najprostsze powłoki pozwalają na zabezpieczenie lakieru od 6 do 12 miesięcy. Im bogatszy skład tym właściwości ulegają wzmocnieniu. W tym momencie w naszym studiu mamy do dyspozycji powłoki o trwałości dwa, trzy, pięć, siedem oraz nawet dziesięć lat, przy czym powłoki na siedem i dziesięć lat są na tyle złożonymi substancjami, że osiągają twardość 9H w skali ołówkowej. Daje to zwiększoną ochronę przed mikro zarysowaniami.

W naszej pracy przy wyborze powłoki kierujemy się informacją jak długo auto ma być użytkowane. Jeżeli klient kupił swój wymarzony samochód i chce
o niego zadbać w jak najlepszy sposób – wybierze powłokę o dłuższej trwałości. Natomiast klienci, którzy biorą auto w wynajem długoterminowy czy leasing kierują się czasem umowy. Sam jestem tego żywym przykładem – moje auto jest wynajęte na trzy lata, więc naturalnie zabezpieczyłem je powłoką trzyletnią. Poniżej znajdziecie tabelę, która prezentuje właściwości i żywotność naszych powłok ceramicznych.

Raz kładziemy i spokój

Wielu klientów uważa, że po aplikacji powłoki nie trzeba już nic robić. Niestety nic bardziej mylnego. Pamiętajcie, aby traktować powłokę ceramiczną jako inwestycję w swój samochód. A inwestycji trzeba przecież doglądać. Bardzo ważne, by odpowiednio dbać o ceramikę. Myjąc auta na tradycyjnych „szczotkach” przy stacji benzynowej najzwyczajniej w świecie porysujemy i w efekcie zniszczymy powłokę. Ważne jest również, by pamietać o serwisie rocznym powłoki. Tak, powłoki się serwisuje. To dokładnie jak z samochodami pod kątem mechanicznym. Nikt siłą na serwis nas nie zaciągnie, ale wiadomo, że jak np. nie dolejemy oleju to skończy się to tragedią. Podobnie z powłokami. One są przecież eksploatowane 24h na dobę.

Serwis w tym przypadku polega na dokładnym oczyszczeniu lakieru i w zależności od stopnia wyeksploatowania albo dokładamy warstwę tzw. top coat, który poprawi m.in. właściwości hydrofobowe lub delikatnie polerujemy powierzchnię i dokładamy warstwę naszej powłoki bazowej. Dlatego warunkiem długotrwałej ochrony jest właściwa bieżąca pielęgnacja oraz okresowe przeglądy robione raz do roku.

Do wyboru do koloru

Na ten moment rynek powłok ceramicznych i ogólnie szeroko pojętego detailingu jest bardzo przesycony. W sprzedaży jest tyle marek powłok, że głowa boli! Wiodącymi producentami są m.in. Gtechniq, Opti Coat, Ceramic Pro i właśnie Fireball. Oczywiście spotkacie się z ofertami pod tytułem „powłoka 9H, na 12 lat za 699zł!” z kruczkiem w stylu „gwarancja do bramy, później się nie znamy”.

Wiadomo, konkurencja jest ogromna, niektórzy lubią psuć rynek, oferując tani produkt o wątpliwej jakości. Przecież sporą część powłok można kupić po prostu na allegro! Przy wyborze powłoki i studia, które ją zaaplikuje kierujcie się jednak myślą, że dokonujecie inwestycji na lata. Wybierajcie sprawdzone i polecane studia, które mają akredytację danego producenta – da Wam to gwarancję, że człowiek, który będzie opiekował się Waszym autem wie wszystko o produkcie, którego użyje. Dostaniecie również pisemną gwarancję na wykonaną usługę, co jest bardzo istotne przy inwestycji tej wysokości. Jakość i zadowolenie klienta w tej branży ma kluczowe znaczenie dla nas, detailerów.

Do brzegu. Miłe uczucie jadąc przez miasto czystym, lśniącym samochodem, który swoim blaskiem przyciąga wzrok przechodniów i kierowców, prawda? Ten właśnie efekt daje ceramiczne zabezpieczony lakier. Więc jeśli kochasz swoje auto i chcesz dla niego jak najlepiej to ta opcja jest dla Ciebie! 

Piotr Stawicki – detailer. 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Facebook