Jak zadbać o samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną?

W dzisiejszych czasach, właściciele samochodów coraz częściej decydują się na zastosowanie powłoki ceramicznej, by zapewnić swojemu pojazdowi trwałą ochronę, nadzwyczajny efekt hydrofobowy i niezwykły połysk. Ta zaawansowana technologia nie tylko rewolucjonizuje pielęgnację samochodu. Staje się standardem dla tych, którzy pragną utrzymać perfekcyjny wygląd swojego pojazdu na długie lata. Jednakże, posiadanie samochodu z powłoką ceramiczną wymaga odpowiedniej troski i regularnej pielęgnacji, aby zachować jej skuteczność i estetykę na najwyższym poziomie.

Dlaczego powłoka ceramiczna?

Przed zanurzeniem się w szczegóły dbania o auto z powłoką ceramiczną, warto zrozumieć, dlaczego jest to tak ważne. Powłoka ceramiczna, często nazywana „najlepszym przyjacielem lakieru”, to rodzaj niewidzialnej ochronnej warstwy nanoszonej na lakier samochodu, która permanentnie się z nim łączy. Wykonana głównie z krzemu lub kwarcu, powłoka ta jest nie tylko trwalsza niż tradycyjne woski czy uszczelniacze, ale także oferuje lepszą odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak środki chemiczne, promieniowanie UV czy mikro-zarysowania. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z wcześniejszego wpisu: Magia powłok ceramicznych.

Regularna pielęgnacja jako klucz do sukcesu

Podstawą utrzymania powłoki ceramicznej w nienagannym stanie jest systematyczna pielęgnacja (najlepiej co dwa, trzy tygodnie). Regularne mycie pojazdu jest kluczowe, ale nie wystarcza samo w sobie. Ważne jest stosowanie odpowiednich metod i produktów, aby uniknąć uszkodzeń powłoki i zachować jej blask na dłużej.

Techniki mycia i suszenia

Ręczne mycie samochodu jest preferowane, aby uniknąć zarysowań spowodowanych przez automatyczne myjnie. Najlepiej zainwestować w miękkie rękawice z mikrofibry lub gąbki oraz odpowiednie środki myjące o optymalnym pH. W przypadku powłok ceramicznych najlepiej sprawdzi się pH neutralne lub czasami nawet kwaśne. Po umyciu, pojazd należy delikatnie osuszyć, używając miękkiego ręcznika z mikrofibry, aby uniknąć powstawania smug.

Usuwanie zabrudzeń i plam

Zabrudzenia, takie jak ślady owadów, ptasich odchodów czy soków roślinnych, należy usuwać jak najszybciej, aby uniknąć trwałych plam na powłoce ceramicznej. W przypadku zaschniętych ptasich odchodów najlepiej najpierw położyć na plamę wilgotną mikrofibrę i dopiero, gdy „kupa” będzie wilgotna można próbować delikatnie ją ściągnąć. W żadnym wypadku nie należy trzeć ptasich odchodów – uszkodzimy w ten sposób zarówno samą powłokę jak i lakier samochodu.  NA zabrudzenia typu soki z drzew czy asfalt najlepiej sprawdzą się środki typu TAR REMOVER. Nałożone na plamę i pozostawione na kilka minut, by mogły swobodnie popracować ułatwi umycie tego typu zabrudzeń. Na owady najlepszą metodą jest szybka reakacja. Im szybciej po trasie pozbędziemy się ich z lakieru, tym większe prawdopodobieństwo, że usuniemy je wszystkie z powłoki ceramicznej. Tak więc stosowanie delikatnych środków czyszczących i miękkich ściereczek z mikrofibry pozwoli zachować powłokę w nienaruszonym stanie.

Ochrona przed szkodliwymi substancjami

Kwasy, sole i inne agresywne substancje mogą negatywnie wpływać na powłokę ceramiczną. Dlatego ważne jest unikanie parkowania samochodu w miejscach, gdzie może być narażony na kontakt z tymi substancjami. W przypadku ekspozycji, należy jak najszybciej umyć pojazd, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia powłoki. W naszej branży istnieje zasada, która mówi – zimą powinno myć się auto dwa razy częściej niż latem. Chodzi właśnie głownie o to by szybko i regularnie usuwać sól drogową z powierzchni powłoki ceramicznej.

Regularne konserwacje

Chociaż powłoka ceramiczna oferuje długotrwałą ochronę, warto regularnie przeprowadzać konserwacje, aby utrzymać jej skuteczność. W zależności od zaleceń producenta, należy stosować specjalne preparaty konserwacyjne lub dodatkowe warstwy powłoki, aby odświeżyć jej właściwości. Od stopnia zużycia lakieru również zależy to, jak taki serwis powłoki będzie wyglądał. Zwykle wystarczy tylko mycie detailingowe (o tym przeczytasz we wpisie Tajemnice detailingowego mycia karoserii) i nałożenie warstwy typowo hydrofobowej. Przy cięższym zużyciu lakieru należy przeprowadzić korektę lakieru i dołożyć warstwę bazową odpowiedniej powłoki ceramicznej.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UV może prowadzić do utraty blasku i trwałości powłoki ceramicznej. Dlatego warto stosować preparaty ochronne zawierające filtry UV, aby dodatkowo zabezpieczyć lakier samochodu przed szkodliwym działaniem promieniowania. Na rynku jest wiele odpowiednich do tego quick detailerów, czyli właśnie środków konserwujących powłoki ceramiczne. My szczególnie po myciu polecamy Premium Hydrophobic Wax firmy BINDER lub podczas serwisu powłoki jako środek hydrofobowy OVERCOAT marki CleanCar.

Regularne inspekcje i profesjonalna pomoc

Regularne inspekcje stanu powłoki ceramicznej pozwolą wykryć ewentualne uszkodzenia lub ubytki. W przypadku jakichkolwiek problemów, warto skonsultować się ze studiem detailingowym,w który była aplikowana dana powłoka ceramiczna. Osoba z doświadczenie pomoże w naprawie lub odświeżeniu powłoki, zapewniając jej długotrwałą ochronę.

Podsumowanie

Dbanie o auto z powłoką ceramiczną to nie tylko kwestia estetyki, ale także inwestycja w długoterminową ochronę i wartość pojazdu. Regularna pielęgnacja, odpowiednie techniki mycia, ochrona przed szkodliwymi substancjami i promieniowaniem UV, a także regularne inspekcje to kluczowe elementy utrzymania powłoki ceramicznej w nienaruszonym stanie. Tylko dzięki systematycznej trosce i stosowaniu odpowiednich metod i produktów można cieszyć się doskonałym wyglądem i trwałością powłoki ceramicznej przez wiele lat. Stąd też mówi się, że powłoka ceramiczna jest głównie dla osób, które lubią i nie boją się dbać o samochód.

Dbanie o auto z powłoką ceramiczną to nie tylko obowiązek, ale również przyjemność, gdyż pozwala cieszyć się doskonałym stanem i blaskiem pojazdu na co dzień. Warto więc poświęcić trochę czasu i wysiłku na pielęgnację swojego samochodu, aby móc cieszyć się jego perfekcyjnym wyglądem przez wiele lat do przodu.

Każdy nasz klient po wykonaniu usługi zabezpieczenia lakieru powłoką ceramiczną zostaje dokładnie poinstruowany w jaki sposób bezpiecznie umyć i dbać o swoje auto.

Piotr Stawicki – detailer.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Facebook